grafika - nagłówek
iMPA to internetowy serwis do pro­wa­dzenia urzędowej bazy ewidencji miejscowości, ulic i adresów zgodnie z obowią­zu­ją­cymi przepisami.
Przydatność iMPA jest potwier­dzona przez wiele refe­ren­cji, wysta­wio­nych m.in. przez Urząd Statys­ty­czny w Warszawie.
Wszystkie bazy są podłączone do usługi pozwalającej na lokalizację miejsca na podstawie adresu. Daje to wszystkim użytkownikom prosty sposób korzystania z urzędowej infor­ma­cji adresowej.
Książki do pobrania w formie elektronicznej
Książka - Dobre praktyki udziału gmin i powiatów w tworzeniu infrastruktury danych przestrzennych w Polsce Książka - Dobre praktyki wykorzystania danych przestrzennych w zarządzaniu gminą
Przykładowe mapy gmin
Mapa - Marki Mapa - Biały Dunajec Mapa - Grudziądz
Nasze serwisy

Geoportal polska.e-mapa.net

Facebook Geo-System


2024-12-30   Podsumowanie wdrożeń technologii e-Gmina w 2024 roku

Koniec roku to czas podsumowań, chcielibyśmy więc przedstawić statystyki dotyczące tegorocznych wdrożeń i rozwoju technologii e-Gmina, z której korzysta ponad połowa gmin w Polsce. 

Jedno z najbardziej kompleksowych wdrożeń zostało wykonane w mieście Starogard Gdański. W ramach stworzonego systemu informacji przestrzennej – mstarogardgdanski.e-mapa.net – udostępnione zostały dane z następujących modułów:

  • iMPA – dane dotyczące numeracji adresowej oraz nazewnictwa ulic, placów i innych obiektów;
  • iGeoPlan – dane dotyczące zagospodarowania przestrzennego w postaci wektorowej;
  • iRMK – informacje o działkach stanowiących mienie komunalne;
a także dodatkowe warstwy tematyczne, m.in. zabytki, obszary zdegradowane i rewitalizacji oraz linia kolejowa.


Jest to jeden z 37 samorządów, które w 2024 roku wykonały publikację miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w zaawansowanej postaci wektorowej. 38 gmin uruchomiło natomiast moduł iMPZP publikujący plany w formie rastrowej. Dzięki intensywnym działaniom na koniec roku już niemal połowa Polski posiada zinformatyzowane plany miejscowe wraz z uruchomioną publikacją usług sieciowych w technologii eGmina.

W 2024 gminy opublikowały w technologii e-gmina ponad 1000 nowych planów, z czego ponad połowa została zwektoryzowana, a aktualna sumaryczna liczba planów miejscowych opublikowanych we wszystkich portalach to ponad 30 000. Mapa lokalizująca wdrożenia w gminach z podziałem na wersje wektorowe i rastrowe prezentowana jest poniżej:

Wszystkie gminy korzystające z technologii iMPZP/iGeoPlan podpisały elektronicznie i udostępniły ponad 2300 zbiorów APP (MPZP i SUIKZP), a w przygotowanym przez nas serwisie e-mapa.net/app zwalidowano  34 000 plików GML.

Warto podkreślić, że rośnie również grono użytkowników aplikacji iMPA (Internetowy Manager Punktów Adresowych) - w ub. roku dołączyło do niego 24 gminy. Intensywne wykorzystanie systemu widać też po statystykach zasileń rejestru PRG. W 2024 roku zostało wykonanych ponad 32 700 zasileń dla ponad 1500 gmin. Wyrażamy zadowolenie, że nasza aplikacja od lat cieszy się największą popularnością na rynku i stałym zaufaniem użytkowników.

Popularność naszego oprogramowania widać również po statystykach dotyczących obsługi zgłoszeń w zakresie wsparcia i pomocy technicznej (m.in. wprowadzenia nowych planów, propozycji nowych funkcjonalności, pytań i zgłoszeń problemów), których w tym roku było niemal 14 000 (czyli ok. 40 dziennie, wliczając dni wolne od pracy).

Na sam koniec pragniemy przypomnieć co istotniejsze nowe funkcje i modyfikacje w portalach mapowych oraz modułach dziedzinowych, które zostały wprowadzone na przestrzeni ostatniego roku: 




2024-12-23   Życzenia Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

 Szanowni Państwo,

wszystkim naszym klientom i użytkownikom naszych aplikacji i usług pragniemy złożyć serdeczne życzenia zdrowia, pomyślności, rodzinnych chwil i odrobiny wytchnienia na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia.


 




2024-12-09   Nazewnictwo ulic, alei, placów i innych obiektów - sposób zapisu i przechowywania

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi prawidłowego sposobu przechowywania danych dotyczących nazw ulic i innych obiektów w bazie EMUiA postanowiliśmy przybliżyć Państwu aktualny stan prawny w tym zakresie.

O zasadach wprowadzania nazewnictwa ulic, alei, placów i innych obiektów do systemu iMPA pisaliśmy szerzej TUTAJ. Przypomnijmy więc tylko, że w uchwale o nadaniu nazwy należy przede wszystkim określić dwa kluczowe atrybutycechę, która determinuje jego rodzaj i geometrię, oraz nazwę. Wskazuje się także położenie przestrzenne obiektu – poprzez wskazanie działek ewidencyjnych lub wykorzystując do tego załącznik graficzny z naniesionym przebiegiem. Po wejściu w życie uchwały informacja o nowym obiekcie trafia do szeregu rejestrów i usług. Co istotne, struktura danych w poszczególnych bazach może się różnić.

AKTUALNY STAN PRAWNY

Ewidencja miejscowości, ulic i adresów – urząd gminy 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 21 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów:

§ 4 ust. 2

Dla każdej miejscowości, w której ulicom i placom nadaje się nazwy, ewidencja gromadzi dane o tych ulicach i placach, obejmujące:
1) nazwę ulicy albo placu zgodnie z uchwałą rady gminy w sprawie nadania nazwy ulicy albo placowi;
2) numer oraz datę uchwały rady gminy w sprawie nadania nazwy ulicy albo placowi;
3) cechę obiektu określonego jako ulica albo plac zgodnie z rejestrem TERYT;
4) nazwę ulicy albo placu w podziale na części zgodnie z rejestrem TERYT;

5) identyfikator ULIC;
6) dane określające lokalizację i przebieg osi ulicy albo obszar placu.

Model pojęciowy danych EMUiA (załącznik nr 1 do rozporządzenia) precyzuje natomiast jakie dokładnie atrybuty powinny być określone dla poszczególnych rodzajów obiektów. Zgodnie ze specyfikacją w przypadku ulic, placów itd. zakres atrybutów wynika z diagramu UML:

 

Od strony technicznej prowadzenia ewidencji, w aplikacji iMPA przekłada się to na następujący widok szczegółów ulicy:

Centralny katalog ulic – Główny Urząd Statystyczny

Rejestr ULIC jest elementem Krajowego Rejestru Podziału Terytorialnego Kraju (TERYT) i stanowi ogólnopolski zbiór ulic przypisanych do miejscowości, wprowadzanych przez Urząd Statystyczny na podstawie podjętych przez rady gmin uchwał. Każdy obiekt tworzy się określając cechę i nazwę, a następnie nadaje się unikalny pięciocyfrowy identyfikator.

Zgodnie z opisem struktury zbioru ULIC:

  • CECHA – określenie rodzaju ulicy (ul., al., pl., skwer, bulw., rondo, park, rynek, szosa, droga, os., ogród, wyspa, wyb., inne);
  • NAZWA_1 – część nazwy począwszy od słowa, które decyduje o pozycji ulicy w układzie alfabetycznym, aż do końca nazwy;
  • NAZWA_2  – pozostała część nazwy lub pole puste (w przypadku, gdy pole Nazwa_2 nie jest puste, aby otrzymać nazwę ulicy w pełnym brzmieniu, człony nazwy należy ułożyć w kolejności: Nazwa_2, Nazwa_1).

Przykładowy rekord z paczki danych zbioru ULIC wygląda następująco:


Państwowy Rejestr Granic – Główny Urząd Geodezji i Kartografii

Jednym z zadań systemu teleinformatycznego stosowanego do prowadzenia EMUiA jest zapewnienie możliwość przekazywania do PRG, z wykorzystaniem usług sieciowych, nowych albo zmienionych danych o adresach. Zgodnie z wytycznymi do zasilania PRG, dostępnymi na stronie GUGIK (dokument w wersji 2.07) dane powinny być przekazywane zgodnie ze schematem załączonym do ww. wytycznych. Fragment schematu, w części odnoszącej się do ulic wygląda następująco:

<complexType name="AD_NazwaUlicyType">
        <sequence>
            <element name="nazwaCzesc" type="string" minOccurs="0"/>
            <element name="nazwaGlownaCzesc" type="string"/>
            <element name="przedrostek1Czesc" type="string" minOccurs="0"/>
            <element name="przedrostek2Czesc" type="string" minOccurs="0"/>
            <element name="idTERYT" nillable="true">
<complexType>

W tym miejscu można zauważyć pewną niekonsekwencję, gdyż jak wskazano wyżej, organ prowadzący EMUiA nie ma podstaw do prowadzenia i przechowywania nazw ulic w rozbiciu na tyle pozycji. W praktyce 2335 gmin i miast przekazuje do PRG tylko "NazwaCzesc" oraz "NazwaGlownaCzesc", które odpowiadają wskazanym wcześniej atrybutom. Natomiast jedynie 142 jednostki – czyli nieco ponad 5% wszystkich gmin –  uzupełniają pola "przedrostek1Czesc" i "przedrostek2Czesc"


Analiza rekordów z PRG z uzupełnionymi polami nazw przedrostków pokazuje, że sytuacja tak naprawdę dotyczy 4 dużych miast – Warszawy, Wrocławia, Krakowa i Łodzi. Pozostałe jednostki łącznie mają mniej takich przypadków niż samo miasto Wrocław. Ponadto okazuje się, że realnie tych pozycji powinno być znacznie mniej, gdyż przykładowo m.st. Warszawa przekazuję cechę obiektu "ulica" w polu "przedrostek1Czesc", co jest zbędną i powieloną informacją względem cechy obiektu. Gdyby pominąć takie przypadki, to w Warszawie z 5800 ulic i placów zostaje raptem 630 pozycji, czyli 10%.

INNE USŁUGI

Usługi słownikowe – Główny Urząd Geodezji i Kartografii

Usługi słownikowe udostępniają referencyjne dane z PRG dotyczące adresów tj. słowniki miejscowości, ulic i adresów. Dane są zwracane w dwóch postaciach: skróconej, zawierającej wyłącznie atrybuty opisujące dany obiekt (np. dla adresu numer porządkowy) oraz w wersji pełnej, zawierającej także atrybuty obiektów nadrzędnych (np. dla adresu nazwa ulicy czy identyfikator TERYT powiatu).

W Dokumentacji Usług Słowników można znaleźć opis atrybutów dostępnych dla poszczególnych obiektów. W przypadku ulic są to:

Możemy zauważyć, że pojawia się tutaj analogiczne szczegółowe rozbicie nazwy ulicy na: dwa przedrostki oraz główną i poboczną cześć nazwy. Ponieważ usługi słownikowe bazują na bazie PRG, stąd zapewne jest przeniesienie podziału atrybutów 1:1. Jak wskazano wcześniej, tylko pewien mały procent jednostek korzysta z tych pól. Skąd jednak w ogóle mamy do czynienia z takim układem atrybutów, który odbiega od obowiązującego rozporządzenia ws. EMUiA i zasad GUS?

STAN ARCHIWALNY 

Przedrostki, jako część nazwy ulicy czy innego obiektu, funkcjonowały w latach 2012-2021 w nieobowiązującym już schemacie aplikacyjnym EMUiA. Schemat stanowił załącznik 2 do rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów.

Co należy podkreślić – opisane wyżej rozporządzenie już nie obowiązuje. Zapewne wpłynęło jednak na budowany w tamtym czasie w zakresie danych adresowych Państwowy Rejestr Granic. W ramach bieżącego działania tego rejestru, w niezmienionej do dziś formie, zachowana została przedstawiona powyżej struktura danych. Pojawia się więc pewna płaszczyzna, na której będą pojawiać się rozbieżności. Nie sposób upatrywać jakiejkolwiek "winy" tego stanu w organach prowadzących rejestr EMUiA.

Podsumowując, podział nazwy obiektu na cztery elementy zamiast dwóch w systemie do prowadzenia EMUiA nie może być uznany za prawidłowy zgodnie z aktualnym stanem prawnym. Oczywiście w indywidualnych przypadkach dana jednostka, np duże miasto, może w ramach swoich systemów tworzyć dodatkowe słowniki, które zawierają specjalne rozbicie, ale jak wskazaliśmy wyżej, taka sytuacja dotyczy w zasadzie kilku dużych miast i pojedynczych przypadków w gminach. Zapewne wynika to z faktu, że zwłaszcza duże miasta posiadają własne, budowane według wewnętrznych zasad i oczekiwań zintegrowane systemy informatyczne, gdzie rejestr EMUiA jest mocno powiązany z innymi rejestrami, np. EGiB.

Na marginesie warto wspomnieć, że również ostatnie kontrole, jakie wykonywał GUGiK na wybranych gminach zdają się pośrednio potwierdzać powyższe. Po przeanalizowaniu rodzajów błędów wskazywanych gminom (z pismami i załącznikami można zapoznać się na portalu Geoforum.pl) okazuje się, że w przypadku błędów dotyczących ulic,  jednym z wykazywanych typów błedów jest właśnie: ulice z uzupełnionym polem "Przedrostek 1" i "Przedrostek 2"(przykładowe pismo z błędami).




2024-10-29   Podsumowanie seminarium on-line z zakresu numeracji adresowej

24 października na platformie Zoom odbyło się webinarium dla pracowników urzędów miast i gmin, które poświęcone było prowadzeniu ewidencji miejscowości, ulic i adresów.

Spotkanie rozpoczął prezes Zbigniew Malinowski. Pierwszym poruszonym zagadnieniem był aktualny stan prawny oraz zasady numeracji adresowej (Martyna Kąca), a także nadawanie nazw ulic, placów i innych obiektów od strony prawnej (Aleksandra Gala). Nie zabrakło także kwestii praktycznych – wprowadzania obiektów do iMPA, nowych funkcjonalności oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania z zakresu numeracji adresowej.

W dalszej części omówiono kontrolę jakości danych adresowych realizowaną przez GUGiK (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ) oraz inne rodzaje błędów, które mogą występować w bazach w związku ze zmianą rozporządzenia ws. EMUiA w 2021 r. (Oliwia Horbaczewska). Na koniec przedstawiony został stan wdrożenia usługi TERYT WS1 w aplikacji iMPA.

W czasie spotkania uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, na które na bieżąco staraliśmy się odpowiadać. Udostępniamy najistotniejsze z nich: POBIERZ PYTANIA I ODPOWIEDZI.

Całe Webinarium zostało nagrane i jest już udostępnione na naszym kanale YouTube.

Dziękujemy wszystkim za liczny udział i aktywne uczestnictwo!





2024-10-15   Bezpłatne seminarium on-line: Numeracja adresowa w praktyce

24 października organizujemy bezpłatne seminarium on-line pt.:

Numeracja adresowa w praktyce

Seminarium będzie prowadzone przez zespół Geo-System odpowiedzialny za wdrażanie i obsługę tematów związanych z numeracją porządkową nieruchomości (EMUiA).

Omawiane zagadnienia, skierowane są głównie pracownikom samorządowym zajmującym się na co dzień numeracją adresową nieruchomości, a w szczególności użytkownikom aplikacji iMPA.

Podczas spotkania poruszymy następujące kwestie:

  1. Aktualny stan prawny.
  2. Nowe funkcjonalności w iMPA. 
  3. Najczęściej pojawiające się pytania z zakresu numeracji adresowej.
  4. Kontrola poprawności danych adresowych.
  5. Omówienie wykorzystania i komunikacji z rejestrami GUS oraz usługi TERYT WS1.

Udział w seminarium jest bezpłatny, konieczna jest jedynie wcześniejsza rejestracja na wydarzenie. Formularz zapisów jest dostępny pod adresem:

REJESTRACJA NA SEMINARIUM

Po rejestracji, każdy z uczestników otrzyma, na podany podczas rejestracji adres e-mail, automatyczną wiadomość z potwierdzeniem rejestracji wraz z szczegółami wydarzenia i linkiem do seminarium.

Rejestracja na seminarium oznacza, że użytkownik zapoznał się i wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz akceptuje politykę prywatności dostępną na stronie https://polska.e-mapa.net/rodo/.

W przypadku pytań prosimy o kontakt na adres geo-system@geo-system.com.pl




© 2010-2025 GEO-SYSTEM Sp. z o.o.